top of page

Fotonaponski sustavi

S obzirom na način rada, odnosno izvedbu, fotonaponski sustavi (FN) mogu se podijeliti u nekoliko skupina.

SAMOSTALNI (AUTONOMNI) FN SUSTAVI

Za svoj rad nemaju potrebu spajanja na javnu mrežu. Takvi su sustavi pogodni za osiguranje potrebne količine energije za udaljene potrošače kao što su to ruralna ili primorska naselja, te za pojedinačne objekte kao što su to rasvjete, razne vrste signalizacije i upozorenja, sustave nadgledanja i dr.

Kod takvih sustava nužno je imati akumulator (bateriju) koji služi kao spremnik električne energije. Također je potrebno dodati regulator za kontrolirano punjenje i pražnjenje baterije, a dodavanjem izmjenjivača takvom samostalnom sustavu mogu se zadovoljiti mrežni potrošači kojima je potreban izmjenični napon kao što su perilice, hladnjaci, televizori, računala, usisavači, mali kućni aparati i druga trošila.

2020-06-25_13-39-31.png
HIBRIDNI FN SUSTAVI

Nastaju povezivanjem samostalnih sustava s nekim drugim alternativnim (pričuvnim) izvorima električne energije, kao što su to vjetroturbine, hidrogeneratori, pomoćni dizelski ili plinski agregati. Vjetroturbine i fotonaponski sustavi se mogu povezati pomoću zajedničkog izmjenjivača. To daje veću sigurnost i raspoloživost električne energije te se time omogućava manji kapacitet akumulatora kao samog spremnika električne energije.

 

Proizvedenom električnom energijom pomoću solarnih modula ili vjetroagregatom napajaju se trošila, a višak energije se pohranjuje u akumulatore. Ako ne bi postojao uvjet za proizvodnju električne energije pomoću solarnih modula ili vjetroagregata, akumulator postaje izvor za napajanje istosmjernih ili izmjeničnih trošila, a u slučaju da to ne može biti niti akumulator uključuje se generator na dizel ili biodizel gorivo.

2020-06-25_13-42-54.png
FN SUSTAVI PRIKLJUČENI NA MREŽU IZRAVNO

To su FN sustavi koji se spajaju tako da se FN sustav nakon izmjenjivača, odnosno glavnog razvodnog ormara FN sustava i brojila direktno spaja na javnu mrežu. Takvi sustavi uglavnom se instaliraju na velikim površinama-tlu (oko 15 m2 za 1 kWp) ali mogu biti instalirani i na objektima. Služe za čistu proizvodnju el. energije.

2020-06-25_13-50-22.png
FN SUSTAVI PRIKLJUČENI NA MREŽU PREKO KUĆNE INSTALACIJE

To su FN sustavi u kojima se proizvedena električna energija koristi za pokrivanje potreba objekta na kojem se sustav nalazi (kuće, zgrade, proizvodne i industrijske hale i dr.). Priključeni su na javnu elektroenergetsku mrežu preko kućne instalacije. Takvi sustavi ne trebaju imati baterije i akumulatore jer javna elektroenergetska mreže ima ulogu spremnika električne energije.

Ovo je jedan od najpopularnijih tipova FN sustava. Višak proizvedene električne energije predaje se lokalnom distributeru jer je FN sustav preko kućne instalacije u paralelnom pogonu s distribucijskom mrežom. Također, vrijedi i suprotno gdje se električna energija za potrebe kuće uzima iz mreže kada nema dovoljno energije iz FN sustava.

Ovi FN sustavi spajaju se tako da se FN sustav nakon izmjenjivača, odnosno glavnog razvodnog ormara FN sustava spaja direktno u kućnu instalaciju (GRO). Umjesto postojećeg brojila kuće (objekta) ugrađuje se dvosmjerno brojilo koje bilježi koliko je energije predano u mrežu, a koliko preuzeto iz mreže.

2020-06-25_13-46-33.png
bottom of page